USD28,91
EURO31,81
JPY19,71
RUB0,325000
GBP36,80
EURO/USD1,10
BIST8.093,54
GR. ALTIN1.899,19
BTC37.898,82

Aylık 1000 TL Destek Kimlere Verilecek? Hemen Öğren!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Çalışanlara doğalgaz ve ısınma gideri desteği düzenlemesinin ayrıntıları netleşti. Maaşlara aylık 1.000 TL‘yi aşmayan ödemeler Gelir Vergisi ve SGK priminden kural dışı edildi. İstisnanın şartları neler? Destek ödemesi ücret bordrosunda gösterilecek mi? Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu düzenlemenin ayrıntılarını yazdı.

9 Kasım 2022 tarihindeki Resmi Gazete’de gösterilen 7420 sayılı Kanun ile, işverenler tarafınca çalışanlara elektrik, doğalgaz ve öteki ısınma giderlerine (fuel-oil, kömür, odun vb.) karşılık olmak suretiyle 9 Kasım 2022 tarihinden itibaren 30 Haziran 2023 evveliyatına kadar (bu tarih dahil) (doğrusu toplamda 8 ay), mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılacak aylık 1.000 TL’yi aşmayan ödemeler Gelir Vergisi ve SGK priminden kural dışı edildi.

Bu şekilde, işverenlerin çalışanlarına elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak suretiyle yapacakları ödemeler vergi ve SGK yönünden teşvik edilmiş oldu.

Maliye bildiri taslağını hazırlayarak kamuoyu görüşüne açtı.

Maliye, bu istisnanın usul ve esaslarına ilişkin Bildiri Taslağını (322 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Bildiri Taslağı) hazırlayarak, kendi web sitesinde yayınladı. Bu şekilde kamuoyu görüşüne oluşturulan taslakla ilgili görüş bildirmek isteyenler, görüşlerini mail yöntemiyle Maliye’ye bildirebilecek.

İstisnanın şartları neler?

İşverenler tarafınca çalışanlara yapılacak söz mevzusu ödemelerin kural dışı kapsamında değerlendirilebilmesi için,

– 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 zamanı (bu tarih dahil) içinde yapılması,

– Elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması,

– Aylık 1.000 TL’yi aşmaması,

– Mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekiyor.

Mevcut ücretlerde artış yapılmadan istisnadan yararlanılabilir mi?

Reklam Alanı

Elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık yapılacak 1.000 TL’ye kadar ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekiyor. Çalışanların ücretlerinde bir artış olmaksızın, mevcut ücret, mesai, prim ve toplumsal yardım benzer biçimde ödemelerin bir kısmının elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma gideri karşılığı olarak gösterilerek istisnadan yararlanılması mümkün bulunmuyor.

Kısaca, çalışanların tutarında bir artış olmadan, mevcut ücret kalemlerinin adları değiştirilerek, bu istisnadan yararlanılması mümkün değil.

1.000 TL’nin üstünde meydana getirilen destek ödemesinde kural dışı uygulanacak mı?

 

İstisna, çalışanların ücretlerine ilave olarak ödenen 1.000 TL ile sınırı olan. Dolayısıyla, elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olsa dahi bu tutarın üzerinde bir ödeme yapılması halinde, 1.000 TL’yi aşan kısım ücret olarak Gelir Vergisi ve SGK primine doğal olarak tutulacak.

Destek ödemesi ücret bordrosunda gösterilecek mi?

 

Evet, çalışanlara ücretlerine ilave olarak yapılacak olan bu ödeme, ücret bordrosunda gösterilecek sadece bu ödemenin 1.000 TL’ye kadar olan kısmı kural dışı kapsamında bulunduğundan, gelir vergisi ve SGK prim matrahına matrahına dahil edilmeyecek. Aşan kısım ise, vergi ve SGK primine doğal olarak tutulacak.

İstisna 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri içinde yapılacak ödemeler için geçerli!

 

İstisna düzenlemesi müddetsiz değil, 9 Kasım 2022 tarihinden 30 Haziran 2023 evveliyatına (bu tarih dahil) kadar yapılacak ödemeler için geçerli.

Bu ödemeler için çalışanlardan satmaca istenilecek mi?

 

Hayır, işverenler yapacakları bu ödemeler için çalışanlarından elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleriyle ilgili satmaca yada herhangi bir belge istemeyecek.

Bu ödemelerin yapılması işverenler için mecburi olacak mı?

Hayır, çalışanlara bu ödemelerin yapılması işverenler açısından mecburi değil, tamamen isteğe bağlı.

Gömü asgari bir ücretlide 633 TL vergi ve SGK priminden vazgeçti!

Gömü’nin bu kural dışı sebebiyle bir asgari ücretlide vazgeçmiş olduğu gelir vergisi 178,4 TL, SGK primi ise 454,6 TL. Kısaca, Gömü’nin vazgeçmiş olduğu toplam meblağ, 633,00 TL! Oldukça mühim bir teşvik.

Destek ödemesi meydana getiren işverenler 633 TL ödemekten kurtuldu!

İşverenler net 1.000 TL.ye kadar yapacakları söz mevzusu ödemeler sebebiyle bir asgari ücretlide 178,4 TL gelir vergisi ve 454,6 TL SGK primi ödemekten kurtuldu. Kısaca, işverenlerin kural dışı sebebiyle bir asgari ücretlideki toplam kazancı 633 TL. Ücret tutarı arttıkça, istisnadan kaynaklı kazanç da artıyor.(NTV)

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!