USD28,92
EURO31,83
JPY19,85
RUB0,325100
GBP36,82
EURO/USD1,10
BIST8.093,54
GR. ALTIN1.900,32
BTC38.003,62

Halka Arz Bir Şirketin Hisse Fiyatını Artırır Mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Halka arz, sermaye artırmak amacıyla hisse senetlerinin veya tahvil gibi diğer finansal araçların halka satışıdır. Vatandaşlar, halka arz bir şirketin hisse fiyatının artıp artmayacağını merak ediyor.

Arttırılan sermayenin amacı operasyonel eksiklikleri kapatmak, iş genişlemesini finanse etmek veya stratejik yatırımlar yapmak olabilir. Halka arz edilen finansal araçlar, adi veya imtiyazlı hisseler gibi özsermaye paylarını veya tahvil gibi alınıp satılabilen diğer varlıkları içerebilir.

Bir ilk halka arz (IPO) bir özel sektör kurumsal hisseleri borsada işlem gören halka açık bir şirket haline dönüştürülmüştür süreçtir. Bu sürece bazen “halka açık olma” denir. Özel bir şirket halka açık bir şirket haline geldikten sonra, hisselerini satın alan hissedarlara aittir.

Halka arzlara katılan birçok yatırımcı, bir şirketin değerinin belirlendiği sürecin farkında değildir. Stokunun kamu ihracı önce, yatırım bankası onlar listelenen önce şirketin değeri ve hisselerini belirlemek üzere istihdam edilir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Halka arz, bir firma gibi bir ihraççının açık piyasada yatırımcılara tahvil veya hisse senedi gibi menkul kıymetler teklif etmesidir.
İlk halka arzlar (IPO’lar), bir şirket borsalarda ilk kez hisse sattığında gerçekleşir.
İkincil veya müteakip teklifler, firmaların halka arz tamamlandıktan sonraki bir tarihte ek sermaye artırmalarına olanak tanır ve bu da mevcut hissedarları sulandırabilir.

Bir yatırımcı olarak, yeni ihraç edilmiş ve daha önce borsada işlem görmemiş bir hisse senedine sahip bir şirketi analiz etmek zor olabilir. Ancak akıllı yatırımcılar , hisse senedinin uygun şekilde fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığını belirlemek için kayıt belgelerine bakarak ve şirketin mali durumunu değerlendirerek bir şirketin mali durumunu anlamaya çalışabilir . Ek olarak, bir yatırım bankasının bir şirketin halka arz değerlendirmesini nasıl yürüttüğünün çeşitli bileşenlerini anlamak, erken yatırımcı olmak isteyen herkes için önemlidir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Bir şirketin hisselerine yönelik talebe ek olarak, bir halka arz değerlemesini belirleyen sektör emsalleri, büyüme beklentileri ve bir şirketin öyküsü gibi başka faktörler de vardır.
Bazen bir işletmenin gerçek temelleri, pazarlama kampanyası tarafından gölgede bırakılabilir, bu nedenle erken yatırımcıların bir şirketin mali tablolarını gözden geçirmesi çok önemlidir; Bir halka arz başlatma sürecinin bir parçası, şirketlerin halka yönelik bilançolar, gelir tabloları ve nakit akış tabloları üretmesi gerektiğidir.
Halka arzlara yatırım yapmanın zorluklarından biri, şirketlerin genellikle finansal bilgilerini açıklama konusunda uzun bir geçmişe sahip olmaması ve yerleşik bir ticaret geçmişine sahip olmamasıdır, bu nedenle bunları geleneksel yöntemlerle analiz etmek imkansız olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!