USD28,86
EURO31,61
JPY19,08
RUB0,290100
GBP36,46
EURO/USD1,09
BIST7.959,95
GR. ALTIN1.858,26
BTC37.743,53

Halka Arz Kilitleme Süresi Ne Kadardır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

İlk halka arz kilitleme süresi , halihazırda hisseleri olan içerideki kişilerin halka arzdan sonra belirli bir süre için bunları satmalarını engelleyen bir sözleşme hükmüdür. Bekleme süresi duruma göre değişse de, genellikle 90 ila 180 gün arasında değişmektedir.

Yatırımcılar ayrıca Lock-up süresi genellikle daha uzun özel amaçlı edinim şirketi içindir. SPAC halka arzları için kilitlenmeler genellikle 180 gün ila bir yıl sürer.

Kilitlenme süreleri genellikle bir şirketin kurucuları, sahipleri, yöneticileri ve çalışanları gibi içeriden kişiler için geçerlidir. Ancak, risk sermayedarları ve diğer erken dönem özel yatırımcılar için de geçerli olabilir .

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • İlk halka arz (IPO) kilitleme süresi, halihazırda hisseleri olan içeridekilerin halka arzdan sonra belirli bir süre için bunları satmalarını engelleyen bir sözleşme hükmüdür.
  • Standart bir halka arz kilitleme süresi tipik olarak 90 ila 180 gün arasında değişirken, SPAC halka arzları için kilitlemeler normalde 180 gün ila bir yıl sürer.
  • Bir halka arz kilitleme döneminin temel amacı, büyük yatırımcıların piyasayı hisselerle doldurmasını engellemektir.
  • Kilitleme süreleri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) veya diğer herhangi bir düzenleyici kurum tarafından gerekli değildir.
  • Yatırımcılar bazen yeni kote bir şirketin hisselerini satın almadan önce kilitleme süresinin dolmasını bekleyerek tasarruf edebilirler.

Halka Arz Kilitleme Sürelerinin Nedenleri Nelerdir?

Bir halka arz kilitleme döneminin temel amacı, büyük yatırımcıların piyasaya, başlangıçta hisse senedi fiyatını düşürecek hisselerle dolmasını engellemektir. Basitçe söylemek gerekirse, şirket içindekiler, genel halka kıyasla orantısız derecede yüksek hisse senedi yüzdesine sahip olma eğilimindedir. Sonuç olarak, yüksek hacimli satış faaliyetleri , şirket halka açıldıktan hemen sonra bir şirketin hisse fiyatını büyük ölçüde etkileyebilir .

Kilitlenme dönemleri, şirkete en yakın kişilerin, şirketin beklentilerine karşı inançsız olduğu görüntüsünü de ortadan kaldırabilir. Bazen, içeridekiler sadece uzun zamandır beklenen karları nakde çevirmek isterler. Ne yazık ki bu, meşru bir sebep olmaksızın şirketi olumsuz yönde etkileyen yanlış algılar yaratabilir.

Kilitlenme süresi sona erdikten sonra içeridekilerin hisselerini satmaları hala engellenebilir. Bu, içeriden bir kişinin, hisse satışının yasal olarak içeriden öğrenenlerin ticaretini oluşturacağı maddi, kamuya açık olmayan bilgilere erişimi olduğunda gerçekleşebilir . Kilitleme döneminin sonu kazanç mevsimine denk gelirse böyle bir senaryo ortaya çıkabilir .

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!