USD32,27
EURO34,63
JPY0,211100
RUB0,344800
GBP40,50
EURO/USD1,07
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.425,13
BTC70.526,20

Halka Arz Nedir? Püf Noktaları İle Önemli Çıkarımlar…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Halka Arz Nedir?

Halka arz, sermaye artırmak amacıyla hisse senetlerinin veya tahvil gibi diğer finansal araçların halka satışıdır. Arttırılan sermayenin amacı operasyonel eksiklikleri kapatmak, iş genişlemesini finanse etmek veya stratejik yatırımlar yapmak olabilir. Halka arz edilen finansal araçlar, adi veya imtiyazlı hisseler gibi özsermaye paylarını veya tahvil gibi alınıp satılabilen diğer varlıkları içerebilir.

SEC, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumsal menkul kıymetlerin halka arzına yönelik tüm kayıtları onaylamalıdır. Bir yatırım aracısı genellikle halka arzları yönetir veya kolaylaştırır.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Halka arz, bir firma gibi bir ihraççının açık piyasada yatırımcılara tahvil veya hisse senedi gibi menkul kıymetler teklif etmesidir.
İlk halka arzlar (IPO’lar), bir şirket borsalarda ilk kez hisse sattığında gerçekleşir.

İkincil veya müteakip teklifler, firmaların halka arz tamamlandıktan sonraki bir tarihte ek sermaye artırmalarına olanak tanır ve bu da mevcut hissedarları sulandırabilir.

Halka Arz Açıklaması
Genel olarak, 35’ten fazla kişiye yapılan herhangi bir menkul kıymet satışı, halka arz olarak kabul edilir ve bu nedenle, uygun düzenleyici makamlara kayıt beyanlarının sunulmasını gerektirir. Kartı veren şirket ve işlemi gerçekleştiren yatırım bankacıları , ihraç fiyatının satılacağı bir teklif fiyatını önceden belirler .

Halka arz terimi, bir şirketin ilk halka arzının yanı sıra müteakip teklifler için de aynı derecede geçerlidir . Hisse senetlerinin halka arzları daha fazla ilgi görse de, bu terim borç senetlerini ve dönüştürülebilir tahviller gibi hibrit ürünleri kapsar .

İlk Halka Arzlar ve İkincil Arzlar
Bir ilk halka arz (IPO) halka ilk kez özel bir şirket sorunları kurumsal stok. Büyümek için sermaye arayan daha genç şirketler, bir likidite etkinliğinin parçası olarak halka açık olmak isteyen büyük, yerleşik özel şirketlerle birlikte genellikle halka arzlar düzenler . Bir halka arzda, seçilen halka arz sigortacılarının kolaylaştırdığı çok özel bir dizi olay meydana gelir:

Lider ve ek sigortacı(lar), avukatlar, yeminli mali müşavirler (CPA) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) uzmanlarından oluşan harici bir halka arz ekibi oluşturulur.
Finansal performansı, operasyonlarının detayları, yönetim geçmişi, riskleri ve gelecekteki tahmini gidişatı da dahil olmak üzere şirketle ilgili bilgiler derlenir. Bu, gözden geçirilmek üzere dağıtılan şirket izahnamesinin bir parçası haline gelir.
Mali tablolar resmi bir denetim için sunulur.
Şirket, izahnamesini SEC’e sunar ve teklif için bir tarih belirler.
Bir ikinci halka arzının zaten halka arz yapmış bir şirket (IPO) halka kurumsal hisse yeni bir dizi sorunları ne zaman olacağı. İki tür ikincil sunum vardır: birincisi, seyreltici olmayan bir ikincil tekliftir ve ikincisi, seyreltici bir ikincil tekliftir.

Seyreltici olmayan bir ikincil arzda, bir şirket, bir veya daha fazla ana hissedarının elindeki varlıkların tamamını veya büyük bir kısmını sattığı bir menkul kıymet satışına başlar. Bu satıştan elde edilen gelir, satış yapan hissedarlara ödenir. Seyreltici bir ikincil teklif, yeni hisseler yaratmayı ve bunları halka açık satışa sunmayı içerir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!