USD32,43
EURO34,43
JPY0,211400
RUB0,345200
GBP40,36
EURO/USD1,06
BIST9.679,80
GR. ALTIN2.487,78
BTC62.699,48

Halka Arz ve Özel Yerleştirme Arasındaki Fark Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

İlk Halka Arz (IPO) ve Özel Yerleşim: Genel Bir Bakış

Menkul kıymet ihraç ederek sermaye artırmaya çalışan özel şirketlerin iki seçeneği vardır: menkul kıymetleri halka arz etmek veya tahsisli satış yoluyla. Halka açık menkul kıymetlere ilişkin düzenlemeler, özel plasmanlara göre daha fazla incelemeye tabidir.

Her biri gerekli sermayeyi sunar, ancak ihraç, devam eden finansal raporlama ve yatırımcılara erişilebilirlik kriterleri her bir ihraç türüne göre farklılık gösterir.

  • ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
  • Menkul kıymet ihraç ederek sermaye artırmaya çalışan özel şirketlerin iki seçeneği vardır: menkul kıymetleri halka arz etmek veya tahsisli satış yoluyla.
  • Bir halka arz, daha sonra menkul kıymetleri açık piyasada satışa sunan yatırım bankaları tarafından imzalanır.
  • Özel plasman teklifleri, yalnızca yatırım bankaları, emekli aylıkları veya yatırım fonları gibi akredite yatırımcılara satılmak üzere serbest bırakılan menkul kıymetlerdir.

halka arz

Bir halka arz, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından düzenlenen düzenlemeye tabidir ve yatırımcıların ticarete açık kalması için düzenli olarak katı finansal raporlama kriterleri gerektirir.

Bir halka arzda, ihraççı, ne tür bir menkul kıymet ihraç edileceğini, en iyi teklif fiyatını, ihraç edilecek hisse sayısını ve piyasaya sunma zamanını belirlemeye yardımcı olması için bir aracı kurumdan yardım alır.

Konuyu piyasaya taşıyan Goldman Sachs ( GS ) veya Morgan Stanley ( MS ) gibi aracı kurumlar , müşterilerine ilk satış fiyatından satmak için hisse tutsalar da, ortalama yatırımcılar, ikincil piyasada işlem görmeye başladıklarında hisseleri elde edebilirler. . Değerlendirilecek daha önce bir piyasa faaliyeti olmadığı için halka arzlar yatırımcılar için riskli bir bahis olabilir. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce halka arz izahname raporunu okumak ve şirket hakkında herhangi bir bilgi edinmek çok önemlidir.

İşe alımları desteklemek ve halka arz başvurusunda bulunan küçük işletmeler üzerindeki kapsamlı mali raporlama yükünü azaltmak için oluşturulan Hızlı Başlangıç ​​Bizim İş Başlangıçlarımız Yasası’nın kabul edilmesinin bir sonucu olarak, halka arzlar küçük işletmeler için daha kolay hale geldi.

Özel Yerleştirme
Özel plasman teklifleri, yalnızca yatırım bankaları, emekli aylıkları veya yatırım fonları gibi akredite yatırımcılara satılmak üzere serbest bırakılan menkul kıymetlerdir. Bazı yüksek net değerli kişiler de bu seçenekler aracılığıyla hisse satın alabilir .

Özel yerleşimleri kullanan şirketler genellikle sınırlı sayıda yatırımcıdan daha az miktarda sermaye ararlar. D Yönetmeliği uyarınca ihraç edildikleri takdirde, bu menkul kıymetler, halka arzların finansal raporlama gerekliliklerinin çoğundan muaf tutularak ihraç eden şirkete zaman ve para tasarrufu sağlar. 2

Bir özel yerleşim ihraççısı, potansiyel riskleri ve ödülleri anlayan akredite yatırımcılara daha karmaşık bir menkul kıymet satabilir, bu da firmanın özel bir şirket olarak kalmasına izin verir ve SEC ile yıllık açıklama yapma gereğini ortadan kaldırır.

Bu yatırımlar halka açık menkul kıymetlerden daha düşük likidite ile oldukça riskli olabileceğinden, özel yerleşimler için bir konunun pazarlanması daha zor olabilir. Özel yerleşimler, halka arzlardan daha hızlı da yapılabilir. Özel bir varlık olarak konumuna değer veren bir şirket için, bu mahremiyetten fedakarlık etmek zorunda değiller, ancak yine de anlaşmadan likiditeye veya nakite erişim elde edebilirler.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!