USD32,49
EURO34,59
JPY0,210900
RUB0,344500
GBP40,49
EURO/USD1,06
BIST9.578,83
GR. ALTIN2.477,66
BTC62.248,67

Halka Arzlara Katılımda Talep Çok

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Yatırımcıların en çok takip ettiği halk arz hisselerine talep günden güne artmaktadır. Son halka arz olan şirketlerden olan Eksun Gıda’nın halka arzına 15 kat daha fazla talep gelmişti. Yatırımcının yoğun olarak talep ettiği halka arz olacak şirketleri takip etmesinin en büyük sebebi de kar oranı…

Bu isteklere veriler olarak bakıldığında ise; Eksun Gıda’nın halka arzında, halka arz büyüklüğü 980 milyon TL olarak tarihe geçti. Borsa İstanbul kayıtlarına da tarihin katılım yatırımcı rekoru kırılarak tamamlanan halka arz sürecinde 1 milyon 210 bin yatırımcı şirkete ortak olundu.

Eksun Gıda’nın halka arzında 1,2 milyon yurt içi bireysel yatırımcı şirkette pay sahibi oldu ve halka arzda yurt içi kurumsal yatırımcıdan gelen talebin yüzde 4’ü, yurt dışı kurumsal yatırımcıdan gelen talebin ise yüzde 10’u karşılandı.

Halka Arz Talebi Çok

Halka Arz olacak şirketlerin bu rekorlardan sonra bireysel yatırımcıya yönelik pay çoğaltılma yapılması yönünde ”dağıtılan paylardaki bireysel yatırımcıya pay artışı” yapmaları halka arza olan fazla talebin sebebi olarak gösterilmektedir.

Bireysel yatırımcılardan halka arz ile ilgili yoğun taleple birlikte, son halka arzda yurtiçi bireysel yatırımcıya yüzde 57 pay ayrıldığı görülmekte ve  paylar eşit dağıtıldı. Bu halka arz dağıtım sonucunda bireysel yatırımcıya 48,90 TL fiyattan 9-10 lot hisse dağıtılmıştı.

Bireysel yatırımcıya daha fazla hisse dağıtılması amacı ile yapılan pay artışı teorisinin en büyük sebebi göründüğü gibi halka arza olan bireysel yatırımcı talebi.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!