USD28,91
EURO31,67
JPY19,62
RUB0,326200
GBP36,53
EURO/USD1,10
BIST8.060,58
GR. ALTIN1.871,40
BTC36.962,51

İşte Başvuru Rekorları Kıran Enerji Yatırım Sistemleri

featured
depolamali-gunes-enerji
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanlığı yapan Mustafa Yılmaz, EPDK tarafınca hazırlanmış olan ve 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş santrali oluşturmak için meydana getirilen başvurulara ilişkin informasyon yayınladı.

Emre amade kapasitenin artırılması ile sistem güvenliğinin pekiştirileceğine ve kesintili üretimden dolayı sorun yaşayan sistem işletmeciliğinin rahatlatılacağına dikkat çeken Yılmaz, “Düzenleme yayımlanalı neredeyse 2 hafta olmadan kurumumuza depolamalı rüzgar ve güneş santrali oluşturmak için üstün dereceli düzeyde müracaat yapılmış oldu. Şu anda 110 milyar dolara ulaşan bir yatırım talebi söz mevzusu. Mevcut kapasite dikkate alındığında, bu miktarın 40-45 milyar civarında dolarının sahaya yansıması bekleniyor” dedi.

“Enerji sektöründe artık yeni bir dönem başlıyor’ derken bu içi boş bir söylem değildi” ifadesini kullanan Yılmaz, “Yalnız yatırım tutarı olarak değil, istihdam, yerli teknolojilerin ve batarya imalatının gelişimi noktasında da ülkemizi gerçekten güzel günler çok yakında bizi bekliyor” ifadesini kullandı.

Yılmaz, EPDK’ye şu ana kadar meydana getirilen başvuruların kurulu güç olarak 67 bin 349 megavata karşılık geldiğini belirtti. Hali hazırda 909 tane müracaat yapıldığını aktaran Yılmaz, bunlardan 19 bin 881 megavat kurulu gücündeki 334 başvurunun güneş enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi, 47 bin 468 megavat kurulu gücündeki 575 başvurunun ise rüzgar enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki başvurular bulunduğunu bildirdi.

Elektrik depolamalı rüzgar ve güneş santrallerine ilişkin düzenleme, söz mevzusu santrallerin kesintili kaynak kapasitesinden bağımsız olarak değerlendirilmesi, herhangi bir kapasite tahsis yarışmasından bağımsız olarak bağlantı görüşü oluşturulabilmesi ve rüzgar santralleri için ölçüm zorunluluğunun aranmaması şeklinde değişimleri içeriyor.

Düzenleme, elektrik depolama tesisi oluşturmayı taahhüt eden yatırımcıların, taahhüt ettikleri depolama tesisinin kurulu gücü kadar rüzgar ve güneş enerjisi projesi oluşturmak için ön lisans başvurusunda olmasına da olanak sağlıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!