USD28,92
EURO31,83
JPY19,85
RUB0,325100
GBP36,82
EURO/USD1,10
BIST8.093,54
GR. ALTIN1.900,32
BTC38.003,62

Meclis’te 56 milyar liralık Ceza Affı hazırlanıyor!

meclis-af
meclis-af
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Erken seçim tartışmalarına AK Parti ve MHP’den, “Erken seçim yok. Seçim zamanında yapılacak” açıklamaları gelirken, hükümet başta ekonomi olmak suretiyle çeşitli alanlarda yasal düzenlemelere hazırlanıyor.

Son iki haftada gündeme gelen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su şeklinde borçları kaynaklı icra dosyalarının kaldırılmasına ilişkin iki düzenleme poşet yasada yer alacak. Bu iki düzenleme ile kamunun toplam vazgeçmiş olduğu gelir, bugünkü haliyle 56 milyar lirayı buluyor.

2023 seçimleri için geri sayım sürerken, seçim öncesi yapılacak yasal düzenlemelerde, dar gelirliler, gençler, çiftçiler şeklinde geniş kitleleri direkt ilgilendiren alanlar dikkat çekiyor. Meclis’in çalışmalarına başlamış olacağı 1 Ekim’e kadar hazırlıkların yapılması ve bazı alanlarda kanun gerektiren düzenlemelerin bir bölümünün poşet teklifle Meclis’e sunulması umut ediliyor. 2023 bütçe mesaisi başlamadan Ekim ayında milyonları ilgilendiren bir takım düzenlemenin poşet yasayla hayata geçirilmesi planlanıyor.

Kredi affı 26 milyar lira

İlk etapta Meclise gelmesi beklenen düzenlemeler içinde tahsil kredileri bulunuyor. Son 11 yılda 7 kez yapılandırılan KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım daha atılacak. Cumhurbaşkanı tarafınca KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı yada faiz uygulaması olmaksızın yalnız alınan anaparanın geri ödenmesini şeklinde açıklanan düzenleme kanunla yapılacak. Cumhurbaşkanının tahsil kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin bulunduğunu ve 26 milyar liralık yükün kaldırılacağını, önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlamış olacak öğrencilerin artık yalnız aldıkları kredi miktarından görevli olacaklarını açıklamıştı. Buna ilişkin kanun düzenlemesi sonbaharda poşet yasayla gelecek. Öğrencileri ilgilendiren bir öteki düzenlemeyi intörn doktor ve diş hekimlerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılması oluşturuyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye gerekseme bulunmuş olduğu belirterek, Meclisin açılacağı 1 Ekim’e işaret etti. Bu okullardaki son derslik öğrenciler, ödeme için Meclis’ten çıkacak yasayı bekliyor.

30 milyar liralık icra ve haciz kalkacak

Hükümetin üstünde çalmış olduğu Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin duyurduğu dar gelirlilere dönük destek paketi için de yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlanan paketle ortalama 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ilişik icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Hakkaniyet, Gömü ve Maliye, Enerji ve Doğal Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın ortak emek harcama yürüttüğü destek paketi, yeni yasama sürecinin başlamış olacağı 1 Ekim’de Meclise sunulmuş olacak, komisyon ve genel kurul süreçleri hızla tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

Enflasyon düzenlemesi için istişare süreci

2023 sonuna ertelenen enflasyon düzeltmesi uygulamasının öne çekilmesi için iş dünyasından gelen talepler de iktisat yönetiminin gündeminde. Geçtiğimiz günlerde Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi ziyaret eden Ankara Tecim Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran enflasyon sebebiyle işletmelerin sermayeleri eridiği halde devamlı kar ediyor şeklinde göründüğünü belirterek, bu süreçte, işletmeler için enflasyon muhasebesinin zorunluluk halini aldığını söylemiş oldu. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise gerçek sektörün sorun yaşamasını istemediklerini, bundan dolayı görüş alarak karar verdikleri söylemiş oldu. Bakan Nebati’nin bu açıklaması enflasyon düzenlemesinde yeni bir adım atılabileceğinin işareti olarak değerlendirildi. Enflasyon düzeltmesini öne çekilmesi için kanun değişikliği gerekiyor.

Arabuluculukta kapsam genişliyor

İşçi-işveren, ticari uyuşmazlıklarda uygulanan arabuluculuğun kapsamının ev sahibi-kiracı arasındaki kira anlaşmazlıklarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi için de yasal düzenleme gerekiyor. Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıkların arabuluculuğun mevzusu haline getirileceğini, bu ihtilafların kısa sürede ve daha azca harcamayla çözüme kavuşturulacağını düzenlemenin Meclis açıldığında gündeme geleceğini açıklamıştı. Kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıklarda mecburi hale getirilecek arabuluculukla, yılda ortalama 64 bin dosyanın mahkemelere gitmeden çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

Fiyat İstikrar Komitesi’ne yasal düzenleme

Anayasa Mahkemesi’nin Fiyat İstikrar Komitesi’nin kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni iptal etmesinin arkasından bu mevzuda da yasayla yeni bir düzenlemeye gidilecek. Ekim ay1nda Meclis in açılmasıyla beraber sunulması beklenen yasa teklifi nde bununla ilgili bir maddenin yer alması umut ediliyor. CHP, Kararnamenin anayasa aykırı bulunduğunu belirterek, AYM’ye başvurmuştu. AYM, oy çokluğu ile anayasaya aykırılık sonucu vererek, iptal etti. Platforum turizm halka arz incele! İptal gerekçesinde “kanunla düzenlenmesi ihtiyaç duyulan mevzularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamaz” denildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!