USD28,87
EURO31,48
JPY19,39
RUB0,327100
GBP36,18
EURO/USD1,09
BIST7.898,59
GR. ALTIN1.848,94
BTC37.381,19

Özsu Balık Halka Arz Ne zaman? Bilmeniz gerekenler!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Özsu Balık Halka Arz edilmeden hemen önce, geçtiğimiz günlerde duyurulmuş olan Alfa Solar Enerji halka arzı sonrası, SPK iki adet halka arzın daha onayladığını açıklamıştı. Özsu Balık halka arzı ve Sanica Isı Sanayi halka arzları bugün spk tarafından onaylandı.

Bu içeriğimizde sizlerle beraber Özsu Balık halka arzını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Özsu Balık Ne İş Yapmaktadır?

Firmanın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, 4 kıta ve 50’den fazla ülkeye balık ihracatı yapan Özsu Balık şirketi, Urla’da tam olarak 94 adet açık deniz kafesinde üretim gerçekleştirmektedir!

Özsu, balık üretiminin 6 bin ton üzerinde olduğunu belirtiyor.

Türkiye’deki şirketlerinin dışında gruplarına bağlı olarak faaliyet gösteren, İngiltere’deki Özsu Balık UK ve Hollanda’daki Özsu Balık EU şirketleriyle de yurt dışı ticaretlerini başarıyla yönettiklerini bildiriyorlar.

Hisse Sembolü Ne Olacak?

Özsu Balık hissesinin borsadaki sembolü “OZSUB” olacaktır.

Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Özsu Balık hissesi 7,69 TL’den halka arz edilecek.
Özsu Balık halka arzının büyüklüğü tam olarak 153,8 milyon TL olarak açıklanmıştı. Halka arz açıklık oranı ise 33,33%’tür. Toplamda 20 milyon adet lot dağıtıma sunulacak.

OZSUB Halka Arz Tarihi Ne Zaman?

Özsu Balık halka arz tarihinin gelecek hafta içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Halka arz için talep toplama süresi 3 gün olacak.

Özsu Balık Kime ait? Özsu Balık Ortaklık Şeması

Şirketteki çoğunluk payların sahibi “Şemsettin Kavalar” olarak bilinmektedir.

Şirket sermayesi içerisinde Yönetim Kurulu Başkanı olan “Şemsettin Kavalar” 90% payın sahibidir. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan “Hasan Taygan” ise kalan 10%’luk payın sahibidir

Özsu Balık Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri Hakkında Bilgiler

OZSUB halka arz üzerinden elde edeceği gelirlerin 20%’sine denk gelen paylar ile 30 gün sürmesi planlanan bir fiyat istikrarı hedef alınmaktadır.

Ek olarak Şirket bir sene boyunca bedelli sermaye artırımı yapmayacağını, dolaşımda olan payların yükselmesine sebep olacak şekilde satışa ve halka arzın olmayacağını, pay satılmayan şirket ortakları tarafından 1 yıl boyunca pay satışının satılmayacağını ve halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağını taahhüt etti.

Özsu Balık Nereden Para Kazanıyor?

Şirketin 2022 2. Çeyrek sonrası ürünlerinin brüt satışlarındaki paylarına bakacak olursak;

Reklam Alanı

Balık satışlarının 76,5% ile en büyük paya sahip olduğunu görüyoruz. Balık unu satışları %13’ü, kuluçkahane kira gelirleri 6,03%, balık yağı satışları 2,94%’ünü ve son olarak yem katkı maddeleri ise 1,5%’i oluşturmakta.

Özsu Balık halka arz gelirlerinin hemen hemen 25%’ini şirketin bağlı ortaklığı Unifeed bünyesinde yapılacak olan sermaye artırımının finansmanını, 20-25%’ini işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için ve yaklaşık olarak da 50-55%’ini de finansal borçlarının ödenmesi şeklinde planlandı.

Not: OZSUB halka arzının tamamı eşit dağıtım olarak gerçekleşecek.!

Özsu Balık Halka Arz Hakkında Merak Edilenler!

Özsu Balık 2022’nin 2. Çeyreği sonrasında brüt satış gelirlerinin 35,5%’ini Türkiye içi satışlarından, 64,5%’ini ise yurtdışı satışlarından elde etmiştir. Şirketin 3 farklı dönemdeki varlıklarına, yükümlülüklerine ve kârına da bakmamız gerekiyor.

Öncelikle varlıklara göz atalım;
İncelemeler sonrası dönen varlıklarının 221-398-461 milyon TL olduğunu görmekteyiz. Duran varlıkları ise sırasıyla 88-47–94 milyon TL şeklinde görünmektedir. Firmanın toplam varlıkları ise aynı dönemlerde sırasıyla 310-445-55 milyon olarak gerçekleşmiş görünüyor.

Ayrıca şirketin aynı dönemlerdeki yükümlülüklerine de bakmamız gerekir!

İlk gözlemlerimize göre kısa vadeli yükümlülükleri sırası ile 193-336-378 milyon TL’dir. Uzun vadeli yükümlülükleri ise 59-37-58 milyon TL’dir. Şirketin öz kaynakları ise 57-71-118 milyon TL’dir.

Kârları: Özsu Balık’ın aynı dönemlerdeki karlarına bakıldığı zaman şirketin kârını artırmış olduğu gözümüze çarpmaktadır.

Yine aynı dönemdeki Brüt kârı sırasıyla 52-122-127 milyon TL olarak açıklanmış. Faaliyet kârı ise sırasıyla 29-45-65 milyon TL olarak açıklanmıştır. Şirketin son olarak dönem net kârı ise 7-8-35 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

BIST bildiğiniz üzere son zamanlarda yeni rekorlara doğru koşarken, ABD borsaları ise düşüş serisine bu hafta ara vererek dolar bazında sert yükseliş gösterdi.

Beklentilerin altında kalan enflasyon oranının açıklanması ile beraber atağa kalkan ABD borsasında, Google, Apple ve Microsoft gibi aylardır düşüşte olan dünya devi teknoloji firmalarının hisseleri en sert yükseliş gösteren hisseler oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!