USD28,81
EURO31,48
JPY19,28
RUB0,326100
GBP36,24
EURO/USD1,09
BIST7.898,59
GR. ALTIN1.844,47
BTC37.252,74

Porsche Halka Arz Edildi: Hisse fiyatı Belli Oldu, İşte Detaylar…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Uzun süredir ekonomi meraklılarının büyük bir heyecan içerisinde beklediği Porsche’nin halka arz detaylarını sizler için hazırladık.

Alman otomobil üreticisi geçtiğimiz cuma halka arz açılışını gerçekleştirdi

Porsche’nin ilk halka arzı 30 Eylül 2022 Cuma günü Almanya’da start aldı ve The New York Times’a göre son derece iyi bir başlangıç yaptı. Halka arz Alman Menkul Kıymetler Borsasında olumlu bir etki yarattı ve Avrupa için şimdiye dek en büyük halka arzlardan bir tanesi oldu.

İlk halka arz esnasında, Porsche AG 72 milyon dolarlık bir değerlendirmeye sahipti. Reuters, hisselerin gün süresinde tırmandığını ve 80.74 dolara geri dönmeden önce 84.45 dolara kadar yükseldiğini açıkladı. 4 büyük yatırımcı, hisse tekliflerinin yüzde 40’ını oluştururken, yüzde 25’i Porsche ve Piech aileleri tarafından satın alındı.

Toplam kaç hissenin teklif edildiği henüz net bir şekilde bilinmiyor. Daha önce yapılan bir açıklamaya göre Porsche’nin halka arz edeceği hisse sayısının, ünlü otomobili olan 911’e gönderme olmasıyla amacıyla 911 milyon adet olacağı söylenmişti.

Reuters’a göre, halka arzdan yaklaşık 19 milyar dolar toplantı. Bunun yarısından biraz azı Porsche’nin ana şirketi Volkswagen’a gidecek elbette. Fonlar, Porsche’nin üzerinde çalıştığı elektrifikasyon sürecini yönetmek için harcanacak ve böylelikle Porsche elektrikli otomobiller konusunda daha fazla bütçeye sahip olacak.

İlginç bir şekilde, Reuters Porsche AG’nin değerinin VW’nin sadece biraz altında olduğunu ancak bu durumda hala yaklaşık 4.6 milyar dolarlık bir fark olduğunu açıklıyor. Porsche, 2008 yılında VW’i satın almaya çalışmış ancak başarısız olmuştu. Ancak bu başarısızlık sonucunda iki marka 2011 yılında sonunda aynı çatı altında toplanmışlardı.

Porsche AG’nin değeri ne kadar ve iş modeli nedir?

Volkswagen, hisselerini 76.50 € ile 82.50 € arasında fiyatlandırıyor, yani Porsche’nin değeri 70 milyar € ile 75 milyar € arasında olacak ve bu da onu Avrupa’nın en büyük halka arzlarından biri haline getirecek.

Porsche AG, tüm teslimatların yalnızca %3,5’ini oluşturmasına rağmen, 2021’deki 21 milyar dolarlık işletme karının 5,5 milyar dolarını üreten Volkswagen’in en önemli markalarından biridir. Porsche, 2019’da 3,9 milyar dolar ve 2020’de 4,2 milyar dolar işletme karı elde ederek sürekli olarak kârlıdır.

Ayrıca, Volkswagen’in marka portföyünün bireysel varlıklar olarak daha uygun olacağına dair güçlü bir argüman var. Şirket, kendi markasına ek olarak, Skoda’dan Audi, Ducati, Lamborghini ve Bentley’e kadar çeşitli giderleri olan otomobiller üretiyor.

Ve Volkswagen hisseleri geçtiğimiz yıla göre %20 düştü ve şirkete sadece 90 milyar Euro’luk bir piyasa değeri bıraktı, bu da Porsche’nin beklenen değerlemesinin üst sınırından sadece 15 milyar Euro daha fazla.

İş modeli basittir; zahmetsizce dünyanın en iyi lüks otomotiv markalarından biridir. Porsche AG, 911 ve Macan dahil olmak üzere altı temel modele sahiptir. Şirket, bir önceki yıl 272.162’den 2021’de rekor 301.915 araç üretti. Ve marka, Amerika, Avrupa ve en büyük pazarı Çin dahil olmak üzere dünya çapında popüler.

Elbette, Porsche AG, yüksek enflasyon ve Rusya-Ukrayna savaşının şiddetlendirdiği tedarik zinciri kaosu da dahil olmak üzere, otomotiv endüstrisinin geri kalanıyla aynı ters rüzgarlarla karşı karşıya. Ancak, lüks bir mal olarak pazar konumu, bu çalkantılı dönemde iyi durumda olmalıdır; Porsche satın alan müşterilerle ekmek fiyatlarının artmasından endişelenen müşteriler aynı olmayabilir.

Reklam Alanı

Uzun vadeli stratejisi, elektrikli otomobillere ve hatta otonom sürüşe doğru beklenen hareketi vurgulayan ‘ Porsche Stratejisi 2030’da belirtilmiştir. Merkezi bir konu, EV’lere geçişi içerecek; Geçen yıl sattığı otomobillerin %25’i elektrikli iken şirket, yakın gelecekte de ICE otomobilleri sunmayı planlıyor.

Porsche’nin sektör lideri kar marjlarını korurken aynı zamanda BMW ve Mercedes gibi Alman SUV üreticilerinden Ferrari ve McLaren gibi lüks otomobil üreticilerine kadar uzanan rakiplere karşı benzersiz bir satış noktası olan mirasını koruyabilmesi için bu geçişin dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerekecek.

Porsche halka arzı neden yılın finansal olayı olabilir?

126 şirket 2021’de Londra’da 16.9 milyar sterlin topladı, bu 2007’den bu yana toplanan en yüksek halka arz sermayesi. Avrupa’da 2020’de 20.3 milyar avro yükselten 135 halka arza kıyasla 2021’de 422 halka arz 75 milyar avro topladı. Mali ortama rağmen, yeni listeler hala moda.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!