USD28,91
EURO31,78
JPY19,66
RUB0,325400
GBP36,72
EURO/USD1,10
BIST8.093,54
GR. ALTIN1.896,53
BTC38.071,38

Yeni Başlayanlar İçin Halka Arz Rehberi 2022

2022-halkaarz-edilecek-sirketler
2022-halkaarz-edilecek-sirketler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

İlk Halka Arz (IPO) Nasıl Çalışır?
IPO, neredeyse herkesin aşina olduğu birkaç piyasa kısaltmasından biridir. Bir halka arzdan önce, bir şirket özel sektöre aittir; genellikle kurucuları ve belki de ayağa kalkmaları için onlara borç veren aile üyeleri tarafından. Bazı durumlarda, uzun süredir çalışan birkaç çalışan , on yıllardır ortalıkta olmadığı varsayılarak şirkette bir miktar hisseye sahip olabilir .

Kurucular, borç verenlere ve çalışanlara nakit yerine eylemin bir parçasını verir. Niye ya? Çünkü kurucular, eğer şirket bocalarsa, şirketin bir kısmını vermenin onlara hiçbir şeye mal olmayacağını biliyorlar. Şirket başarılı olursa ve sonunda halka açılırsa, teorik olarak herkes kazanmalıdır. Halka arzdan bir gün önce hiçbir değeri olmayan bir hisse senedi artık değere sahip olacaktır .

Ancak, hisseleri açık bir piyasada işlem görmediğinden , bu özel sahiplerinin şirketteki hisselerinin değerini belirlemek zordur. IBM gibi köklü bir şirketi ele alalım; Bir hisseye sahip olan herkes, finansal sayfalara hızlı bir bakışla tam olarak ne kadar değerli olduğunu bilir.

Özel bir şirketin değeri, gelirine, varlıklarına , gelirine, büyümesine vb. bağlı olarak büyük ölçüde bir tahmindir . Bunlar kesinlikle halka açık bir şirkete değer biçmek için kullanılan kriterlerin çoğu olsa da, yakında halka arz edilecek bir şirket bunu yapmaz. Hisselerini belirli bir fiyattan hemen satın almak isteyen bir alıcı şeklinde herhangi bir geri bildiriminiz yok.

Bir halka arz, sermaye karşılığında bir şirketin yüzde sahipliğinin kurucular tarafından vazgeçildiği bir öz sermaye finansmanı şeklidir. Borç finansmanının tam tersidir.
Halka arz süreci, halka arzı kolaylaştıracak bir yatırım bankasıyla temasa geçen özel bir firma ile çalışır. Yatırım bankası, finansal analiz yoluyla firmaya değer verir, bir değerleme, hisse fiyatı, halka arz için bir tarih ve muazzam miktarda başka bilgi bulur.

Halka arz planlayan bir işletme, tüm kriterleri karşıladığından emin olmak için borsalara ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) kaydolmalıdır . Gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra bir şirket borsaya kote olacak ve hisseleri alım satıma açılacaktır. Bu, bir işletmenin büyümesini finanse etmek için sermaye artırmasının ana yollarından biridir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
İlk halka arz (IPO), özel bir şirketin hisselerini bir borsada satarak halka açılmasıdır.
Özel şirketler, hisselerini halka arz etmek için yatırım bankalarıyla birlikte çalışır ve bu da muazzam miktarda durum tespiti, pazarlama ve düzenleyici gereklilikler gerektirir.
İlk teklif genellikle hedge fonları ve bankalar gibi büyük yatırımcılar için ayrıldığından, halka arzda hisse satın almak zordur.
Ortak yatırımcılar, halka arzdan sonra oldukça hızlı bir şekilde halka arz edilmiş bir şirketin hisselerini satın alabilirler.

Satın Alabilir misiniz ve Almalı mısınız?
Öyleyse neden her yatırımcı, uzmanlığı ne olursa olsun, halka arzları uygun oldukları anda satın almıyor ? Birkaç sebep var.

İlk sebep, halka arzların satın alınması o kadar kolay olmadığı için pratikliğe dayalıdır. Çoğu insanın aracılık hesabı yoktur , bir hesap açmak zaman ve para gerektirir ve o kadar ileri gitseniz bile “yeni çıkarılan hisse senedi X satın al” emri vermek göründüğünden daha zordur.

Halka açılmak üzere olan şirket, hisselerini bir sigortacı aracılığıyla satıyor ; bu hisseleri yatırımcıların eline geçirmekle görevli bir yatırım bankası. Sigortacılar, hisselerini en önde gelen müşterilerine sunabilen kurumlara, büyük bankalara ve finansal hizmet firmalarına ilk seçeneği sunar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Halka Arz ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!